Odnowienie kapitalny kawalerki - jak wiele kosztuje?

Polacy muszą pracować na swoje mieszkania bardzo długo. Nic dziwnego, przebywamy jeszcze krajem na majątku i dopiero od 20 kilku lat uczymy się oszczędzania, inwestowania i roboty w gospodarce wolnorynkowej. Wieloletnie zaniedbania z czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL) sprawiają, że dostępność mieszkań w naszym kraju jest na temat wiele mniejsza niż po państwach zachodnich. To również sprawia, że cena metra kwadratowego mieszkania jest duża w stosunku do profitów, choć sytuacja ta w ostatnich latach pojawia się na korzyść osób planujących zakup. Jednak dla kawalerów czy młodych par nierzadko jedynym mieszkanie m na które są w stanie zdobyć kredyt bankowy lub odłożyć gotówkę może stać się kawalerka. Niewielkie mieszkania, najczęściej o powierzchni 20-35 mkw. są najczęściej kupowane jako pierwsza właściwa nieruchomość. Ale jak to z mieszkaniami bywa, zużywają się, a ich wystrój po kilku, kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu latach powinno się odświeżyć. Przyjrzyjmy się dlatego, jaki może być wydatek remontu kapitalnego mieszkania tego rodzaju.
 

Wymiana drzwi i okien

 


Niezwykle istotnym elementem apartamentu mieszkalnego wpływającym na bezpieczeństwo będą okna i drzwi. Jak i również o ile bezpieczeństwo jest samo w sobie niezwykle ważne, to te partii mieszkania wpływają również przy istotny sposób na koszty jego użytkowania. Nieszczelne drzwi czy stare okna czynią, że koszt ogrzewania baru jest bardzo duży. Wymiana drzwi i okien na nowe pozwoli nie wyłącznie poprawić wygląd lokalu, podwyższy jego wartość, ale zmniejszy też rachunki za ogrzanie mieszkania. Koszt wymiany wrota wejściowych do kawalerki ma możliwość wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w porównaniu do skomplikowania robót i jakości wybranych drzwi. Najczęściej dobrej jakości wrota zewnętrzne możemy kupić razem z montażem i ościeżnicą w cenie od blisko 2000 złotych wzwyż, choć najtańsze modele z robocizną będą kosztować poniżej tysiąc złotych. W przypadku drzwiczki wejściowych nie warto jednak oszczędzać. Najważniejsza jest klasa wykonania. Jeśli wybierzemy porządny produkt, to posłuży on przez wiele lat jak i również uniemożliwi łatwe wejście aż do lokalu osobom niepożądanym. Zbliżoną sytuację mamy w wypadku wymiany stolarki okiennej. Wydatek takich prac to od momentu kilkuset do kilkunastu tyś złotych w zależności od skomplikowania zadań, powierzchni okien oraz klasy produktów. Wysokiej jakości drzwi na balkon wraz ze wszystkimi oknami w kawalerce będą naszą firmę kosztowały kilka tysięcy zł. Specjalne szyby antywłamaniowe bądź nawet pancerne również są dostępne i polecane sąsiadom parteru. Łączne koszty zamiany okien i drzwi wejściowych do kawalerki możemy szacować średnio w stopniu 5 000 - 10 000 zł, oczywiście w zależności od jakości użytych materiałów i skomplikowania zadań. W zabytkowych kamienicach koszty mogą być wielokrotnie duże, jednak gdy zdecydujemy się na niższą jakość użytych drzwi i okien, wydatki mogą wynieś mniej aniżeli 5 000 złotych.

 

 

InstalacjeNiezwykle istotnym elementem wszystkich mieszkania są instalacje: wodna, kanalizacyjna, elektryczna czy gazowa. Od ich stanu zależy bezpieczeństwo mieszkańców lokalu. Spośród tego też powodu przy remontach kapitalnych warto zatroszczyć się o to, by instalacje zostały sprawdzone, a w razie konieczności - przytoczone na nowe. Stare i skorodowane rury mogłyby wywołać w przyszłości zalanie, zaś niezabezpieczone czy stare przewody elektryczne czasem doprowadzają aż do porażenia użytkownika lub poniekąd pożaru mieszkania. Koszt zamiany instalacji może być bardzo zróżnicowany i zależy od momentu regionu kraju (co oddziałuje na koszty robocizny) a także jakości wykorzystanych materiałów i zakresu niezbędnych prac remontowych. Sama wymiana instalacji elektrycznej wraz z materiałami po niewielkiej kawalerce to wydatek od 2 000 zł wzwyż, a z zasady w grę wchodzą sumy znacząco większe. Całkowita zamiana instalacji wodnych i kanalizacyjnych to również porównywalne nakłady. Instalacje gazową często można wymienić dość niskim wydatkiem, nawet poniżej tysiąca złotych. Jednak to związane wydaje się ze stosunkowo niewielką ilością prac. Gaz doprowadzony wydaje się być najczęściej tylko do kuchni lub do kuchni jak i również łazienki, przez co personel mają ograniczony zakres potrzebnych do wykonania prac. Aczkolwiek pamiętajmy, że koszt zamiany sprzętów jak na przykład kuchenka gazowa czy piec ogrzewający wodę to dodatkowe koszty. Rotacja wszystkich instalacji może kosztować nas od 5 000 złotych wzwyż, w relacji od skomplikowania prac. Obok tych trudniejszych bez problemu koszty mogą wzrosnąć poniekąd dwukrotnie.

 

 

ŚcianyRemonty kosmetyczne mieszkań często polegają w pomalowaniu ścian i zrealizowaniu kilku dodatkowych czynności, które poprawiają jedynie wizualnie wygląd lokalu. Jednak przy remontach kapitalnych malowanie ścian to już koniec prac, przedtem konieczne jest wykonanie instalacji, skucie starych tynków i położenie nowych czy ułożenie gładzi. Oczywiście najtańsze będzie samo malowanie. Koszt lokalizacji miasta gładzi to zazwyczaj kilkanaście złotych za metr kwadratowy. W przypadku kawalerki może to być koszt od czasu 3 000 do pięć 000 złotych za całość prac wraz z towarem. Co najmniej 2 000 złotych będziemy musieli pokryć koszta za położenie nowych tynków, a samo skucie starych to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Ostatnio modne przybywają się również panele PCV które możemy położyć bezpośrednio na ścianę, bez potrzeby stosowania gruntownego remontu. Katalogów koszt to od 10 do 50 złotych zbyt metr kwadratowy, więc razem z robocizną koszt po kawalerce wyniesie od 1 000 do 4 000 złotych. Bardziej wyszukane części dekoracyjne, jak kamienne lub drewniane panele ścienne mogą zwielokrotnić te koszty. Jak zawsze, koszt wykonania całości prac będzie zależał od czasu ich skomplikowania oraz wymaganych do poniesienia wydatków na materiały remontowe.

 

 

Podłogi


Kolejnym, niezwykle ważnym punktem renowacji kapitalnego mieszkania jest rotacja podłóg. Już na wstępie należy wspomnieć, że koszta te mogą się od siebie drastycznie różnić przy zależności od konstrukcji domu i zakresu wymaganych zadań. W standardowych lokalach często wystarczy jedynie położenie świeżej podłogi wraz z listwami. W małym mieszkaniu tuż przy zastosowaniu najtańszych materiałów ten remont może kosztować nawet poniżej tysiąca złotych. Kiepskie materiały będą się jednak szybko psuły, sprawdz innych uzytkownikow dlatego powinno się zainwestować w lepsze zadania. Porządną podłogę z paneli możemy ułożyć w wartości nawet do 2 000 złotych, a przy zastosowaniu deski podłogowej - kwota ta będzie dwu albo nawet trzykrotnie wyższa. Jeżeli konieczne będzie zastosowanie wylewek samopoziomujących w wypadku krzywych podłóg, koszty mogą urosnąć od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Największe wydatki mogą mieć właściciele sędziwych mieszkań, gdzie podłoga położona jest na legarach. Ich wymiana, zastosowanie ocieplenia i ułożenie podłogi kosztować mają możliwość od kilku tysięcy zł wzwyż, w porównaniu do skomplikowania zadań i zastosowanego materiału. Równoczesne 4 000 - 8 000 złotych kosztować może założenie ogrzewania podłogowego. Przy większości przypadków mamy jednakże do czynienia ze standardowymi mieszkaniami, gdzie konieczna wydaje się jedynie wymiana podłóg, czasami z zastosowaniem wylewki samopoziomującej. Koszt takich czynności obok standardowym mieszkaniu (na przykład w bloku z wielkiej płyty) wyniesie 3 000 - 7 000 złotych przy zastosowaniu materiałów średniej jakości.

 

 

Meble w zabudowie


Jednym z elementów stałych mieszkania istnieją też meble w zabudowie. To szafki kuchenne stworzone na wymiar, meble wnękowe w pokoju lub przedpokoju czy wiszące szafki, tego typu jak pawlacz. Jeśli apartament remontowane jest za pieniążki z kredytu bankowego, ich koszty mogą zostać również skredytowane przez bank. Na cenę prac stolarskich wpływ będzie miała ilość niezbędnych do wykonania mebli i jakość materiałów użytych aż do ich wykonania. Najtańsze, niskiej jakości meble czasem wolno zamówić nawet za w mniejszym stopniu niż tysiąc złotych zbyt metr bieżący, jednak tuż przy małych zleceniach kwota poniższa może być wyższa. Rzeczywiste ceny zaczynają się wyżej tysiąca złotych i czerpią do dwukrotności tej sumy przy lepszych jakościowo płytach czy lakierowanych frontach mebelków. Jeśli zażyczymy sobie zrealizowania mebli drewnianych lub spośród frontami ze szkła, koszta mogą wzrosnąć nawet aż do 3 000 - czterech 000 złotych za metr bieżący zamówienia. Przy małej kuchni i zabudowie wnęki w niewielkiej kawalerce będziemy się musieli liczyć spośród kosztami na poziomie od czasu kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od czasu skomplikowania prac. Warto zastosować lepsze materiały, dzięki którym mieszkanie po remoncie będzie nie tylko nowocześniejsze, ale również mniej podatne w uszkodzenia, jak w sytuacji najtańszych mebli.

 

 

PodsumowanieZrobienie remontu kapitalnego kawalerki wydaje się być zadaniem trudnym i kosztownym, ale i wymagającym dużo cierpliwości. Specjalistyczne firmy wykończeniowe zajmują się wykonywaniem takich prac na zlecenie, co osobom nie mającym wiele wolnego czasu może zdecydowanie ułatwić decyzję o podjęciu się remontu mieszkania. Jakim sposobem pokazaliśmy powyżej, koszty owe nie są małe jak i również mogą wynosić od jednej 000 złotych do dwa 000 złotych na metr kwadratowy powierzchni lokalu. Przy przypadku kawalerki będzie to od około 25 000 do nawet ponad 50 000 złotych. A kwota ta może bardzo szybko rosnąć, jeśli zdecydujemy się na stosowanie podłóg z drzewa egzotycznego, nowoczesnych okien lub paneli szklanych na ścianach. Przed rozpoczęciem robót wskazane jest więc dokładnie określić własny budżet i czas konieczny na wyremontowanie lokalu. Zaś przy remoncie kapitalnym być może to być nawet kilka miesięcy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Odnowienie kapitalny kawalerki - jak wiele kosztuje?”

Leave a Reply

Gravatar